Zamknij

Bimber zamiast fotowoltaiki? Naukowcy już nad tym pracują!

07:00, 06.07.2024 Źródło: businessinsider.pl / portalsamorzadowy.pl Aktualizacja: 12:37, 08.07.2024
Skomentuj Fot. schropferoval z Pixabay Fot. schropferoval z Pixabay

Polscy naukowcy pracują nad przełomowym urządzeniem, które może przekształcać bimber w energię elektryczną i ciepło. Urządzenie to, kosztujące od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, może stać się alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii w domach.

Zespół badawczy z Politechniki Warszawskiej opracowuje innowacyjne urządzenie, które ma potencjał zrewolucjonizować produkcję energii w domach.

Urządzenie, znane jako Molten Carbonate e-Fuel Cell (MCeFC), ma zdolność wykorzystania bimbru, domowej roboty alkoholu, jako paliwa do generowania energii.

Nowy sposób na energię w domu

MCeFC to nowoczesne ogniwo paliwowe, które wykorzystuje różne rodzaje alkoholu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Po wprowadzeniu na rynek, urządzenie będzie dostępne w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a jego rozmiary będą porównywalne do standardowej pralki.

- Z technicznego punktu widzenia, jest możliwe uzyskanie przez gospodarstwo domowe całkowitej niezależności energetycznej - mówi dr inż. Olaf Dybiński w rozmowie z Portalem Samorządowym.

To jednak nie takie proste

Mimo obiecujących wyników, projekt jest nadal na wczesnym etapie i napotyka różne wyzwania, takie jak regulacje prawne dotyczące produkcji alkoholu oraz przepisy akcyzowe.

Dr Dybiński wyraża nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat zespół zdoła stworzyć w pełni funkcjonalne urządzenie, które będzie bezpiecznie dostarczać energię do sieci i jednocześnie ogrzewać domy.

Konkurencja dla tradycyjnych źródeł energii

Urządzenie MCeFC może stać się konkurencyjne wobec paneli słonecznych i pomp ciepła. Jedna jednostka o mocy 500 W może wyprodukować około 4 tys. kWh rocznie, co zaspokaja potrzeby energetyczne przeciętnego domu jednorodzinnego.

Choć technologia ta jest bardziej zaawansowana niż tradycyjne systemy, dr Dybiński zapewnia, że jej obsługa będzie intuicyjna.

Prace nad urządzeniem trwają

Zespół badawczy z Politechniki Warszawskiej kontynuuje prace nad optymalizacją prototypu, dążąc do stworzenia bardziej praktycznego i dostępnego rozwiązania dla szerokiego grona odbiorców.

(Źródło: businessinsider.pl / portalsamorzadowy.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%