Zamknij

Na czym polega trening uważności?

08:40, 19.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:40, 19.09.2024

Trening uważności jest umiejętnością kierowania swojej uwagi na chwilę obecną, czyli na to, co dzieje się tu i teraz, bez osądzania ani analizowania. W pędzącym świecie zazwyczaj zapominamy o tym, aby zatrzymać się na chwilę i posłuchać siebie. Nasz organizm z pewnością pokaże nam, jakie emocje odczuwamy i na czym warto się skupić w danym momencie. W tym wypadku niezwykle pomocne są kursy mindfulness dla dzieci i dorosłych, wzbudzające coraz większe uznanie na rynku. Na czym to polega? Co musimy wiedzieć przed zastosowaniem treningu uważności w codziennym życiu?

Trening uważności dla dzieci

Coraz częściej rodzice zapisują swoje pociechy na trening uważności dla dzieci. Istnieje coraz więcej kursów i książek o mindfulness dla najmłodszych, które z pewnością warto poznać. Pamiętajmy o tym, że ćwiczenia dla dzieci muszą zostać dopasowane do ich wieku. Przykładowo dla najmłodszych obejmują one zabawy dotyczące słuchania dźwięków, oddychania jak krokodyl itp. Dla starszych z kolei przydatna jest wiedza o działaniu ludzkiego mózgu i regulowaniu emocji. Z kolei jeszcze starsze dzieci mogą trenować naukę uspokajania umysłu i nieangażowania myśli z czarne scenariusze, które w niczym nie pomagają. W efekcie dziecko staje się spokojniejsze i bardziej skoncentrowane na codziennych zadaniach. Korzyści z kursu uważności dla dzieci odczuwają zatem zarówno najmłodsi uczestnicy, jak i ich rodzice oraz całe otoczenie. 

Trening uważności dla dorosłych

Niezwykle ceniony jest także trening uważności dla dorosłych, który jest prowadzone przez certyfikowanych nauczycieli. Na kursie można lepiej poznać siebie i swoje emocje oraz wzorce zachowania w danej sytuacji. W uważności ważne jest to, aby słuchać swojego organizmu i skupiać się na chwili obecnej. W tym wypadku pomocne są ćwiczenia oddechowe, medytacja i inne praktyki, które wskaże nam nauczyciel. Jak rozpocząć swoją przygodę z uważnością? Mile widziany jest kurs mindfulness, jednakże praktycznie w każdej chwili możemy postawić na uważność. W tym celu pomocą nam następujące czynności:

  • Oddychanie - skupiajmy się na oddechu, obserwując, jak powietrze wchodzi do płuc i z nich wychodzi. 
  • Świadomość ciała - zwracajmy uwagę na różne części ciała i doświadczajmy ich bez oceniania. 
  • Słuchanie nagranych praktyk - sesje medytacji są ogromnym narzędziem do rozwijania codziennej uważności. 
  • Uważne jedzenie - zachowajmy obecność podczas posiłku, zwracając uwagę na zapachy, smaki i tekstury. 
  • Uważne słuchanie - podczas rozmowy warto słuchać z pełną uwagę, bez formułowania odpowiedzi w swoim umyśle. 

Jak widzimy, rozpoczęcie praktykowania uważności w codziennym życiu nie musi być trudne i nie wymaga od nas nadzwyczajnym zdolności. Bardzo szybko zauważymy korzyści z mindfulness w postaci większego spokoju, radości z życia i zwracania uwagi na drobne radości dnia codziennego. Trening uważności jest odpowiedni dla każdego, bez względu na wiek, płeć i styl życia. Zaufajmy zatem nauczycielom i skorzystajmy z profesjonalnego kursu mindfulness. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%