Zamknij

O czym należy pamiętać przed zaciągnięciem kredytu?

12:13, 31.10.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:13, 03.11.2023
Fot. pixabay Fot. pixabay

Jesteś na etapie, w którym rozmyślasz nad zaciągnięciem kredytu? W Polsce bardzo niewielka grupa osób może pozwolić sobie na kupno nieruchomości, samochodu czy remont całego mieszkania z bieżących środków finansowych. To jeden z najczęstszych powodów zaciągania kredytów. 

Czy wiesz czym tak naprawdę jest kredyt?

Przed rozpoczęciem starania się o kredyt warto jest dokładnie zaznajomić się z jego definicją. Znaleźć możesz ją w prawie bankowym. Definicja ta mówi o tym, że kredyt jest to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych warunkach. 

Kredytobiorca zobowiązuje się do regularnej i stałej spłaty jak i obsługi kredytu, wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem określonym w umowie kredytowej oraz przestrzegania warunków umowy kredytowej. 

Czy wiesz co powinna zawierać umowa kredytowa?

Musisz wiedzieć, że umowa kredytowa powinna bardzo dokładnie określać aspekty takie jak: 

  • Strony kredytu,
  • Kwotę kredytu,
  • Warunki kredytu,
  • Walutę kredytu,
  • Termin spłaty kredytu,
  • Wysokość oprocentowania kredytu, 
  • Zasady spłatę kredytu,
  • I inne. 

Jakie wyróżnić można rodzaje kredytów?

W banku możemy znaleźć różne produkty bankowe, które skierowane są do różnych klientów i ich wielu potrzeb. Wśród kredytów wyróżnić możemy kredyty dla klientów indywidualnych oraz kredyty dla firm. Wśród kredytów dla firm wyróżnić możemy między innymi kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne. 

W przypadku kredytów dla klientów indywidualnych możemy zastosować podział na kredyty konsumenckie oraz kredyty mieszkaniowe. Kredyty konsumenckie to kredyty takie jak kredyt gotówkowy, kredyt Studencki, kredyt samochodowy oraz karta kredytowa. W przypadku kredytów mieszkaniowych najczęściej zaciągany jest kredyt hipoteczny jednak istnieje również kredyt o zabezpieczeniu innym niż Hipoteka. 

Czym jest wskaźnik Wibor?

Zastanawiasz się czym jest ten wskaźnik? Musisz wiedzieć, że ma on wpływ na wysokość raty kredytu w przypadku kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym. 

Jedna z najlepszych kancelarii w Polsce, która zajmuje się sprawami związanymi z kredytami, postanowiła złożyć pozew wibor. Jeżeli zastanawiasz się czy ty również możesz złożyć wibor pozew zbiorowy to skontaktuj się ze specjalistą. Specjalista dokładnie przeanalizuje treść twojej umowy kredytowej i powie ci jakie kroki prawne można podjąć w twojej sytuacji.

W jakim celu zaciągany jest kredyt?

W zależności od celu kredytu należy dobrać odpowiedni rodzaj kredytu. Najczęściej kredyty zaciągane są w przypadkach, w których jednostki nie stać na zapłatę za daną rzecz z bieżących środków finansowych. W zależności od rodzaju kredytu, można zaciągnąć go na kupno mieszkania, kupno domu, zakup działki, budowę domu, remont mieszkania, zakup samochodu, zakup mebli czy spełnienie swoich marzeń. 

Przed rozpoczęciem starania się kredyt przeanalizuj swoją sytuację oraz cel na jaki chcesz ten kredyt zaciągnąć. Pamiętaj, że jest to zobowiązanie, który należy regularnie spłacać przez określony czas. 

Czy, aby zaciągnąć kredyt, muszę posiadać zdolność kredytową?

Niezależnie od rodzaju kredytu o jaki się starasz musisz posiadać zdolność kredytową. Bank sprawdza w ten sposób czy będziesz w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania. To na tej podstawie bank wylicza również jak wielka może być kwota udzielonego tobie kredytu. 

Zdolność kredytowa jest wyliczone na podstawie wysokości twoich dochodów oraz stałych wydatków. To dlatego bank wymaga złożenia dodatkowych dokumentów. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%